Educatie
Educatie

Het Nederlandse box 3 drama escaleert verder

Joeri 4 maart 2026

Onlangs stemde de Tweede Kamer in met nieuwe box 3 regels, die vanaf 2028 gelden. Opvallend is dat eigenlijk ook niemand binnen de Kamer het eens is met de nieuwe wet, maar deze is toch doorgedrukt. De overheid kampt namelijk anders met een tekort, dus er moest nu snel iets gebeuren. Het hoofdpijndossier van box 3 ettert hiermee door, en raakt kleine beleggers steeds harder. 

Als opfrisser: in Nederland valt inkomen uit vermogen in box 3, en daar moet belasting over betaald worden. Tot een paar jaar geleden was het overzichtelijk: de fiscus rekende met 4% fictief rendement en daarover betaalde men 30% belasting. Er gold ook een vrijstelling voor zo’n € 50.000 (het dubbele voor fiscaal partners), waardoor kleine spaarders geen belasting hoefden te betalen.

Dit was jarenlang een goede regeling, totdat de rente ver terugviel. Spaarders kwamen in opstand, omdat ze ineens meer belasting (1,2% van het vermogen boven de € 50.000 voor alleenstaanden) moesten betalen, dan ze aan rente ontvingen. Er kwam rechtszaken, en de rechter bepaalde dat een belasting heffen op fictief rendement niet mag.

Daarom kwam er een tussenstap: het heffen van belasting op een gecategoriseerd fictief rendement. Hierdoor wordt er gerekend met nauwelijks inkomsten uit spaargeld, maar circa 6% rendement uit aandelen. Ondertussen werd ook het belastingpercentage opgeschroefd naar 36%. De vrijstelling bleef intact. 

Maar ook hierbij geldt dat er belasting geheven wordt over fictief rendement. Er wordt immers verondersteld dat iedereen met aandelen een rendement van 6% per jaar boekt. Daarom mag ook dit systeem niet, en is per 2028 de vermogensaanwasbelasting geïntroduceerd. Dat is een drama voor kleine beleggers.

Het nieuwe stelsel in 2028

Want nu gaat de fiscus rekenen met de totale groei van het vermogen in een jaar. Dus ook wanneer dit afkomstig is uit koersstijgingen, en deze winsten niet gerealiseerd zijn. Ondertussen is er ook ‘stiekem’ sprake van een enorme belastingverhoging. Het heffingsvrij vermogen van inmiddels bijna € 60.000 verdwijnt namelijk, en hier komt een vrijstelling van € 1.800 rendement voor in de plaats.

Het verschil is enorm. Stel dat een alleenstaande waardebelegger een totaal vermogen heeft van € 250.000 op 1 januari 2028. Dit groeit tegen 31 december 2028 naar € 300.000 vanuit rendement en nieuwe stortingen. Deze belegger betaalt dan 36% belasting over € 48.200. Ofwel € 17.352! Dat is ongeveer € 12.000 meer dan in het huidige stelsel. Daarbij is er slechts een beperkte mogelijkheid tot het verrekenen van verliezen, men moet eerst afrekenen bij de fiscus. 

Dit is een draak van een wet, waar we grote bezwaren tegen hebben. Terwijl we zeker niet negatief staan tegenover het heffen van belasting op vermogen. Door een lagere belasting op rendement dan op arbeid, wordt de kloof tussen rijk en arm steeds groter. 

Hier gaat het echter mis. De ‘echt’ vermogende Nederlanders, de multimiljonairs, hebben maar weinig vermogen in box 3. Zij hebben dit ondergebracht in BV’s, en beleggen hiermee in box 2. De echte rijken worden hiermee niet geraakt. Het is de groep met een relatief klein vermogen, dat ze over het algemeen zelf bij elkaar hebben gewerkt, die hier nu mee te kampen heeft.

Wat nu?

Het goede nieuws is dat de wet nog door de Eerste Kamer moet, dus mogelijk daar strand. Daarnaast is het plan om een betere wet te maken, die kort na 2028 van kracht wordt. Het lijkt dat men in Nederland uiteindelijk naar een vergelijkbaar stelsel wil zoals de VS heeft. Daar worden gerealiseerde rendementen belast. Dat vergt echter een enorme administratie en complexe controle vanuit de Belastingdienst.

Ongeacht het stelsel kan het voor beleggers verstandig zijn om zo veel mogelijk te beleggen in box 1 (pensioenbeleggen), voor vermogende beleggers kan het een optie zijn om te beleggen in een BV. Zolang deze mogelijkheden bestaan in ieder geval. 

Tot slot is er nog een laatste onbegrijpelijk punt aan het hele box 3 debacle. De hoeveelheid tijd die de politiek, Belastingdienst, rechtspraak en anderen hiermee bezig zijn, is ongekend. Terwijl de box 3 belasting ongeveer 1% van de totale Nederlandse belastinginkomsten bepaalt. Wij hebben daarom een hele simpele oplossing: schaf de hele box 3, en bijbehorende belasting, af.

Disclaimer

Dit artikel is een commerciële uiting en vormt geen beleggingsadvies. Het is ook geen gepersonaliseerde aanbeveling. Het bevat algemene informatie op basis waarvan u (op eigen verantwoordelijkheid en voor eigen rekening en risico) beslissingen kunt nemen. Value Jagers raadt u aan om zelf advies in te winnen bij derden. U bent zelf verantwoordelijk voor uw beleggingsbeslissing(en).

Aan dit artikel en de inhoud ervan kunnen ook geen rechten worden ontleend. Dit artikel is gebaseerd op aannames en vormt geen enkele garantie voor een bepaalde ontwikkeling of resultaat. Value Jagers is nooit aansprakelijk voor gebruik van dit artikel.

Beleggen brengt grote risico’s en kosten met zich mee. U kunt uw inleg of een deel ervan verliezen. De waarde van uw belegging kan fluctueren. In zijn algemeenheid wijst Value Jagers erop dat het niet verstandig is om te beleggen met geld wat u nodig heeft om te kunnen voorzien in uw dagelijkse voorzieningen. In het verleden behaalde resultaten bieden voorts geen garantie voor de toekomst.

Value Jagers is niet verantwoordelijk voor de inhoud en/of juistheid van deze teksten, afbeeldingen of hyperlinks die door derden worden geplaatst in dit artikel. Evenmin is Value Jagers verantwoordelijk voor informatie en/of berichten die door gebruikers van dit artikel via internet verzonden worden.